KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality Protestní pochod za vodu chystají na sobotu 13. června
Zpět

Protestní pochod za vodu chystají na sobotu 13. června

Přidáno 2. 6. 2020
Ilustrační foto
Slovácký deník
Ochrana zdroje pitné vody pro desítky tisíc lidí, který leží jen stovky metrů od plánované těžby štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem je to, co obyvatele regionu burcuje k protestům proti tomu, že Báňský úřad v uplynulých dnech těžbu povolil. 
"Neakceptoval přitom desítky námitek upozorňující na problémy v procesu povolování, nesoulad s územním plánem nebo pochybnou kvalitu posudků.
Jihomoravský kraj i město Uherský Ostroh zvažují napadení tohoto kroku u soudu. Na ohrožení prameniště chce upozornit spolek Za lidi pro vodu tentokrát odloženou akcí.
Protestní pochod kvůli ohrožení prameniště
"Protestní pochod za vodu bude v sobotu 13. června odpoledne," informovali organizátoři.
Ti počítají se třemi shromaždišti, a to hodinu po poledni u Obecního úřadu v Moravském Písku a u Městského úřadu v Uherském Ostrohu.

O půl hodiny dříve se mají lidé začít scházet i ve Veselí nad Moravou u koupaliště.
"Stále uvažujeme podání žaloby. Všechno se vyvíjí. Já se protestu každopádně zúčastním. Jsem zvědavý kolik osloví lidí a kdo se tam objeví ze Zlínského kraje," řekl Deníku ostrožský starosta Vlastimil Petřík.
Protestu se chystá zúčastnit rovněž staroměstský starosta Josef Bazala, který poslal v souvislosti s ochranou prameniště otevřený dopis ministru životního prostředí.

Voda musí zůstat prioritou
"Pan ministr životního prostředí Richard Brabec tvrdí, že bojuje proti suchu, že je proti těžbě, ale nemůže nic udělat, protože se pohybuje v zákonném rámci. Šest let mohl jako ministr životního prostředí připravit ústavní zákon na ochranu vody. To se doposud nestalo. Vyzývám proto pana ministra tímto otevřeným dopisem, aby jednal," naznačil Josef Bazala.

Proti těžbě je rovněž předsedkyně spolku Za vodu pro lidi a zastupitelka v Moravském Písku Hana Habartová.
"Není možné v době, kdy celá republiky bojuje se suchem a nedostatkem vody, aby naše vodní zdroje byly ohrožovány průmyslovou těžbou. Voda musí, obzvlášť u nás na jižní Moravě, zůstat prioritou," uvedla Habartová.
Boj proti těžbě štěrkopísku
Úřední bitva o povolení těžby štěrkopísku na hranici Jihomoravského a Zlínského kraje trvá již přes sedm let. Okolní obce, spolky a jednotliví občané, ale také Jihomoravský kraj se snaží všemi prostředky problematické těžbě zamezit. Jednotlivé úřady – od stavebních přes báňský až po ministerstva, ale příslušná povolení vydávají.
Proti těžbě se vyslovují nejen občané a obce, ale také odborníci i na hydrologii nebo zástupci Povodí Moravy. Za závažný problém označila postup úřadů rovněž předchozí ombudsmanka Anna Šabatová, která úřadům vytkla, že rezignovaly na zásadu předběžné opatrnosti.